piątek, 12 kwietnia, 2024

Audi A8 L Security w nowej odsłonie

Zaczynaliśmy się zastanawiać, czy Audi zamierza wypuścić kolejną opancerzoną wersję swojego flagowego samochodu. Można być już spokojnym. Audi A8 L Security, miało swoją cichą premierę w Rosji.

Łączy w sobie klasyczny wygląd seryjnego modelu A8 L z wieloma modyfikacjami, aby chronić pasażerów przed potencjalnym atakiem terrorystycznym.

Audi A8 L Security

Opancerzenie

Ulepszenia, w stosunku do zwykłego A8 L, pozwalają wersji Security spełnić wymagania odporności klasy VR9, a także ochrony klasy VR10 w przypadku szyb. Dzięki pancernym szybom z powłoką poliwęglanową i dodatkowej ochronie w obszarze dachu i podwozia, A8 L Security może wytrzymać zagrożenia przeprowadzone przy użyciu granatów ręcznych. W aucie znajdziemy także system gaśniczy, z dyszami zamontowanymi w komorze silnika, zbiorniku paliwa, nadkolach i podwoziu.

audi a8 l security 2

Systemy bezpieczeństwa

Awaryjny system świeżego powietrza opiera się na czujniku jakości powietrza, który stale sprawdza powietrze na zewnątrz i automatycznie zamyka klapy powietrza, jeśli zostaną wykryte drażniące gazy lub zanieczyszczenia o wysokim stężeniu. Kiedy tak się dzieje, świeże powietrze jest wysyłane do wnętrza przez ograniczony czas.

Innym ważnym wyposażeniem zarezerwowanym dla Audi A8 L Security jest system awaryjnego wyjścia na wypadek, gdyby drzwi nie mogły zostać normalnie otwarte. Jak to działa? Wbudowany system pirotechniczny skutecznie otwiera drzwi, kiedy potrzeba użyć dużej siły.

audi a8 l security 4

Aby wprowadzić wszystkie te zmiany w seryjnym modelu A8 L, Audi twierdzi, że zajmuje to dodatkowe 400 godzin. Sporo niezbędnych prac wykonuje się ręcznie. A8 L Security jest wyposażony w opony typu run-flat, które pozwalają opancerzonej limuzynie, pokonać do 80km z prędkością do 80km/h, kiedy opony zostaną przebite.

Dodano opancerzenie okien i drzwi, progów i podwozia, a także dodatkowe migające diody LED w lusterkach bocznych, grillu oraz klapie tylnej. Prawdopodobnie ciekawi Cię, ile waży ta limuzyna. W zależności od specyfikacji, masa własna, waha się pomiędzy 3950 a 4215 kg. Oznacza to, że aby nim jeździć, trzeba posiadać prawo jazdy kat. C.

audi a8 l security 5

Układ napędowy

Za poruszanie tej masy, odpowiada silnik V8 o pojemności 4,0 litra i mocy 563 KM oraz momencie obrotowym wynoszącym 800 Nm. Na pokładzie znajdziemy ośmiobiegową automatyczną skrzynię biegów tiptronic, połączoną z napędem quattro. Pomimo swoich gabarytów i wagi, Audi A8 L Security nie jest powolny. Sprint do 100km/h zajmuje mu 6,3s i rozpędzą się do 210km/h.

audi a8 l security 6

Czas realizacji zamówienia wynosi od trzech do sześciu miesięcy. Ceny w Rosji, po obecnym kursie, zaczynają się od około 3 150 000zł

Oficjalną broszurę Audi A8 L Security, znajdziecie tutaj

Źródło i zdjęcia: Audi AG

Ostatnie wpisy

Musisz przeczytać