środa, 24 lipca, 2024

Audi pokazało A3 po modernizacji

Audi zaprezentowało ulepszone kompaktowe A3. To model, który od 1996 roku jest hitem marki z Ingolstadt. Jak obiecuje producent, teraz model jest bardziej sportowy, wygodniejszy i bardziej cyfrowy. Co to dokładnie oznacza?

Audi A3 debiutuje w nowej linii nadwozia „allstreet”

Pod względem wizualnym modele A3 Sportback i Sedan po modernizacji doczekały się nowej konstrukcji Singleframe, która jest obecnie bardziej płaska i szersza. Jednak to, co najważniejsze to nowa opcja nadwozia dla modelu A3 – allstreet.

W tej wersji model wyróżnia się na tle pozostałych wersji sedan i Sportback. To dlatego, że producent podkreślił A3 allstreet matową czarną ramką Singleframe. Ośmiokątna osłona chłodnicy o strukturze plastra miodu znajduje się wyżej niż w A3 Sportback. Dlatego trójka, jako crossover wizualnie bardziej pasuje do modeli z rodziny Q.

Audi A3 Sportback District Green and A3 allstreet Python yellow
Audi A3 Sportback District Green and A3 allstreet Python yellow

Unikalne dla modelu allstreet chromowane wstawki z przodu zintegrowane z charakterystyczną krawędzią spojlera oraz wykończenie dyfuzora z tyłu podkreślają terenowy charakter samochodu.

Ciemne nadkola, progi boczne i listwy ozdobne w dolnej części drzwi podkreślają zwiększony prześwit wersji allstreet. Jeśli o tym mowa, to zawieszenie A3 allstreet jest o 15 mm wyższe niż standardowe zawieszenie A3 Sportback. W połączeniu z większą średnicą kół daje to o 30 mm większy prześwit.

Jak informuje producent, specjalne zestrojenie sprężyn i amortyzatorów gwarantuje doskonałą równowagę między wysokim komfortem jazdy a sportowymi, precyzyjnymi wrażeniami z jazdy.

A240789 medium
Static photo, Colour: python yellow

Zmodernizowane A3 to nie tylko poprawiona stylistyka

Modele A3 i A3 allstreet są teraz bardziej cyfrowe. Dzięki licznym usługom Connect, jakie teraz oferują, klienci mają dostęp do wielu funkcji na żądanie i do sklepu z aplikacjami.

W standardowym wyposażeniu Audi teraz oferuje m.in. cyfrowe radio DAB+ i dotykowy wyświetlacz o przekątnej 10,1 cala, wirtualny kokpit Audi oraz indukcyjną ładowarkę do smartfona.

Pasażerowie z tyłu otrzymują dwa dodatkowe porty USB C, które także nie wymagają dopłaty. W sumie wraz z dwoma portami w konsoli środkowej z przodu jest ich teraz cztery na wyposażeniu fabrycznym samochodu.

Dodatkowe porty usbc z tylu audi a3
Interior, Colour: District Green Metallic

Wybrane aplikacje można instalować w systemie informacyjno-rozrywkowym Audi A3 bez konieczności pośrednictwa smartfona. Nawigacja MMI plus wraz z pełną ofertą Connect pozwala kierowcy korzystać z szerokiej gamy aplikacji za pośrednictwem wyświetlacza w samochodzie. Co ważne użytkownicy mogą wchodzić w interakcję ze swoimi aplikacjami za pomocą poleceń głosowych. Amazon Alexa może im zatem służyć zarówno do strumieniowego przesyłania muzyki, jak i do obsługi inteligentnych urządzeń domowych.

A241145 medium
Porównanie stylistyki

Nawet po zakupie pojazdu online za pośrednictwem aplikacji myAudi klienci mogą dodać nawet pięć indywidualnych funkcji informacyjno-rozrywkowych i komfortowych. Dodatkowo A3 i A3 allstreet można wyposażyć w interfejs smartfona, który integruje smartfony z systemem iOS i Android z systemem MMI z użyciem Apple CarPlay lub Android Auto.

Wśród funkcji dostępnych na żądanie jest adaptacyjny tempomat, asystent świateł drogowych i możliwość rozszerzenia standardowego systemu klimatyzacji o dwustrefową klimatyzację komfortową. Wszystkie funkcje można zarezerwować na miesiąc, sześć miesięcy, rok, trzy lata lub na stałe.

A240808 medium
Audi A3 Sportback Cockpit

Jakie silniki trafią do poprawionego Audi A3 i za ile?

Na początek dla europejskich klientów Audi przygotuje A3, uwzględniając po jednej wersji z silnikiem TFSI i TDI. Pierwszy to 1,5 litrowy silnik benzynowy 35 TFSI o mocy 150 KM (110 kW). W chwili premiery pojawi się w duecie z 7-biegową skrzynią automatyczną S tronic i technologią miękkiej hybrydy. Drugi to wariant 35 TDI z silnikiem wysokoprężnym o tej samej mocy co wariant benzynowy.

Dodatkowe wersje A3 Sportback i A3 Sedan z silnikiem benzynowym i wysokoprężnym pojawią się w drugim kwartale. Pod koniec roku do katalogu trafi model hybrydowy typu plug-in. Wszystkie wersje silnikowe wyjadą z fabryki w Ingolstadt i będzie je można zamawiać już w marcu. Ceny w Niemczech startują od 35 650 euro za benzynową wersję A3 Sportback. Na zakup sedana należy dołożyć dodatkowe 800 euro. A3 allstreet 35TFSI to wydatek co najmniej 37 450 euro. W polskim cenniku na tę chwilę nie znajdziemy informacji o kosztach zakupu zmodernizowanego modelu, ale możemy zapoznać się bliżej z jego możliwościami.

Ostatnie wpisy

Musisz przeczytać