czwartek, 30 maja, 2024

Audi Q4 e-tron czyli cenowa rewolucja

Audi Q4 e-tron, to niewielka część ambitnego wdrożenia EV Grupy Volkswagen, którego celem jest przyspieszenie rozwoju pojazdów elektrycznych i zaoferowanie kierowcom szerszego wyboru, szybszego ładowania i większego zasięgu.

audi q4 e tron concept tył

Q4 e-tron został pierwotnie zaprezentowany jako samochód koncepcyjny podczas Salonu Samochodowego w Genewie w 2019 roku. To czwarte elektryczne Audi w Stanach Zjednoczonych, w którym jako pierwszym, zastosowano platformę MEB. Została ona opracowana wyłącznie dla pojazdów elektrycznych. Platforma będzie obsługiwać dwadzieścia siedem różnych modeli, sprzedawanych przez cztery marki do 2022 roku.

audi q4 e tron concept bok

Jest mniejszy i tańszy niż e-tron i e-tron Sportback. Napędzany jest silnikiem elektrycznym na każdej osi, który jest wspierany przez 82 kWh akumulator litowo-jonowy. Całkowita moc powinna wynosić około 300 KM. Zasięg powinien oscylować w okolicach 450km w cyklu WLTP.

audi q4 e tron concept

Ceny nowego crossovera EV na rynku amerykańskim, mają rozpocząć się od około 45 000 $, co sprawi, że będzie najtańszym z obecnie dostępnych modeli elektrycznych. To stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę, że model Q5 45 TFSI (2020r) można kupić od 43 300 USD. Ten sam model jest dostępny w Polsce od 211 900 PLN, co oznaczałoby, że cena Q4 e-tron powinna rozpocząć się od około 225 000 PLN.

audi q4 etron kokpit

Q4 e-tron trafi do segmentu corssoverów i będzie rywalizował z BMW iNext, Jaguarem I-Pace, Mercedesem EQC oraz Teslą modelu Y. Jak twierdzi Car and Driver, wszystko wskazuje na to, że model powinien być dostępny w sprzedaży już w przyszłym roku.

Źródło: Car and Driver, Zdjęcia: Audi AG

Ostatnie wpisy

Musisz przeczytać