piątek, 26 kwietnia, 2024

René Rast – kierowca Audi pisze historię DTM

René Rast został mistrzem DTM 2020. Kierowca Audi w swoim RS 5 DTM, wygrał w niedzielę ostatni wyścig sezonu i ponownie wszedł do historii serii samochodów turystycznych DTM. Jak dotąd żaden inny kierowca nie zdobył tytułu trzykrotnie w ciągu czterech lat.

Finał DTM 2020r

„To wygląda zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe!” Powiedział Rast po przekroczeniu linii mety w ostatnim wyścigu. Rast wyprzedził o ponad dziesięć sekund swojego największego rywala o tytuł Nico Müllera, który był pierwszy w sobotę. „Osiągnąłem więcej, niż mogłem sobie wyobrazić. Dzięki dwudziestuczterem zwycięstwom, jestem teraz najbardziej utytułowanym kierowcą Audi w DTM. Zdobyłem swój trzeci tytuł w bardzo trudnym dla nas roku. Nie miałem takiego tempa w pierwszej połowie sezonu. Mimo to udało mi się stanąć na podium i zdobyć wystarczająco dużo punktów, aby pozostać blisko Robina Frijnsa i Nico Müllera. Zacząłem swój triumf podczas okrążenia w Zolder. Wygrałem cztery wyścigi z rzędu i w ostatni weekend tego sezonu byliśmy na czele. Dobrze spisałem się w kwalifikacjach, jeszcze lepiej w niedzielnym wyścigu i dlatego zdobyłem mistrzostwo. Samochód był po prostu fantastyczny. Nie miałem z nim najmniejszego problemu. Wielkie podziękowania dla mojego zespołu, mechaników, zespołu Rosberg i oczywiście dla Audi Sport za ten wspaniały samochód. Jestem bardzo szczęśliwy! „

W Hockenheim, w finale swojego pierwszego sezonu w DTM, René Rast zdobył również tytuł mistrzowski w 2017 roku. W 2018 roku kierowca Audi Sport Team Rosberg zajął drugie miejsce, zaledwie cztery punkty za Garym Paffettem z Mercedes-Benz. W 2019 roku Rast zabłysnął w pierwszym sezonie w klasie 1 i zdobył swój drugi tytuł DTM na torze Nürburgring. W tym samym roku powtórzył swój występ i obronił tytuł. Jednym z pierwszych, którzy pogratulowali Rastowi w parku zamkniętym Hockenheim, był Markus Duesmann, dyrektor generalny AUDI AG. „Gratulujemy René zdobycia mistrzostwa, ale także ABT zdobycia tytułu drużynowego. Gratulacje dla całego zespołu Audi Sport. To, co wszyscy razem osiągnęliśmy w ostatnim roku naszego zaangażowania w DTM, jest naprawdę wyjątkowe.

Szef Audi Motorsport Dieter Gass, odebrał trofeum za zwycięstwo w mistrzostwach producentów. Audi uzyskało 1253:500 punktów. „Fakt, że ukończyliśmy ostatni wyścig z sześcioma kierowcami fabrycznymi na pierwszych sześciu pozycjach, mówi wszystko. DTM okazał się wielkim sukcesem dla Audi, szczególnie w ostatnich dwóch latach, kiedy jeździliśmy samochodami z silnikami czterocylindrowymi. W klasie 1 wygraliśmy wszystko, co można było wygrać. Zdominowaliśmy je w 2019 i 2020 roku. René zasługuje na ten tytuł. Podziękowania dla całego zespołu, dla wszystkich na torze, ale także dla wszystkich, którzy pracowali na ten sukces w Neckarsulm, Neuburg i Ingolstadt. Wielkie dzięki! To był zaszczyt pracować z tym zespołem i wspólnie świętować tak wielkie triumfy w DTM. Nadszedł czas, aby odkryć nowe ziemie.

Koordynator zespołu Maike Frik, odebrał trofeum za zwycięstwo w klasyfikacji zespołowej w imieniu zespołu Audi Sport Abt Sportsline. Kierowcy tego zespołu, Nico Müller i Robin Frijns, zajęli drugie i trzecie miejsce w mistrzostwach kierowców. Po zwycięstwie w sobotę Müller prowadził również w niektórych punktach w ostatnim wyścigu. Jednak z drugim kompletem opon nie nadążał już za tempem René Rasta. „Po prostu nie byłem wystarczająco szybki, by rzucić wyzwanie René” – przyznał Szwajcar. „W porównaniu z sobotnim wyścigiem zmieniliśmy kilka rzeczy, które naszym zdaniem pomogły, ale coś poszło nie tak. To było oczywiście frustrujące, ale to nie tutaj straciliśmy szansę na mistrzostwo. Straciliśmy ją już w Zolderze. Chciałbym pogratulować René wspaniałego sezonu. Jest godnym zwycięzcą. Walczyliśmy na torze – mam nadzieję, że nie po raz ostatni. „

Podobnie jak poprzedniego dnia, Jamie Green z zespołu René Rasta był trzeci. „Dzisiaj miałem wrażenie, że to prawdziwy motorsport” – powiedział Brytyjczyk. „Szkoda, że ​​ta era dobiega końca”. Mike Rockenfeller z Audi Sport Team Phoenix zajął czwarte miejsce. „Udało mi się objąć prowadzenie od samego początku i liczyłem na wygranie ostatniego wyścigu klasy 1, ale miałem problemy z oponami. Wynik był niejako odbiciem całego sezonu. „Robin Frijns na piątym miejscu, a Loïc Duval na szóstym miejscu dali Audi w ostatnim wyścigu sezonu w niedzielę z wynikiem 1-2-3-4-5-6.

W sezonie, w którym Audi po raz ostatni startowało fabrycznie w serii DTM, wygrało szesnaście z osiemnastu wyścigów. Audi RS 5 DTM startowało siedemnaście razy z pole position i szesnaście razy wyznaczyło najszybsze okrążenie. Pojazdy GT3 wezmą udział w DTM od 2021 roku. Audi będzie zaangażowane w tę serię wyścigów na poziomie zespołów klientów, którzy jeżdżą Audi R8 LMS.