piątek, 27 listopada, 2020

Zajrzyj w przyszłość z Audi Elaine

Jest wtorkowy wieczór, a ja zmierzam w kierunku stolicy, by jeszcze raz stanąć twarzą w twarz z wizją przyszłości motoryzacyjnej producenta z Ingolstadt.

Pierwszy raz ten koncept pojawił się we Frankfurcie w 2017 r. podczas tamtejszego Motor Show.

453761542 el9.jpg.30aea872c6e604d3301f364ebbff9959

Audi Elaine, a w zasadzie EIAIne to concept, którego sylwetka nawiązuje do tej znanej z SUV coupe. Rozstaw osi 2,93 metra, stawiają go najbliżej Audi A7 w segmencie C. Wrażenie robią 23 calowe koła zaprojektowane tak, by wzornictwem nawiązywać do agresywnego wyglądu nadwozia. Bryła nadwozia jest imponująca, a uwagę skupia na sobie fantastycznie zaprojektowana technologia oświetlenia samochodu.

Moduły Matrix LED sterowane cyfrowo zarówno z przodu jak i z tyłu, zapewniają wysoką wydajność świetlną. To co jest niezmiernie fascynujące, to to, że projektory Minuscule Digital Matrix tworzą na drodze dynamiczny układ komunikacji z otoczeniem zmieniając światło. Pozostali użytkownicy dróg mogą być informowani w jakim trybie porusza się pojazd i kiedy na przykład porusza się autonomicznie.

el11.jpg.06418cc538779a0fec814fcfc6d2ac7b

Prezentacja modelu niestety nie zawierała w sobie prezentacji wnętrza modelu czy prezentacji technologii oświetleniowej. Cieszy jednak fakt, że tak rzadki rarytas można było zobaczyć w Polsce z tak bliska. To co w nim budzi zainteresowanie dotyczy niewątpliwie technologii w jakie go wyposażono. Hasło przewodnie spotkania brzmiało – Zajrzyj w przyszłość, więc zaglądamy.

A1711148 medium.jpg.42019da5ac34547d7e770c1e3e5fc473

Audi Elaine wyposażono w trzy silniki elektryczne o zasięgu 500 km. Jeden z nich znajduje się na przedniej osi, dwa na tylnej. Napędzają one wszystkie koła w typowym stylu dla Audi. W czasie 4,5 sekundy prototyp osiąga prędkość 100 km/h. Model jest pokazowym jeżeli chodzi o zastosowanie funkcji zwiększających możliwość testowania pilotażowych systemów asystujących i systemów jazdy. Wszystko to zapewnia zamontowany z tyłu zaawansowany kontroler ZFas.

Procesor ma większą moc obliczeniową i udoskonalone czujniki o większej precyzji i zasięgu. W zasadzie Elaine to twój pilot na autostradzie, który na dłuższych dystansach odciąży kierowcę. Prędkości umożliwiające taką jazdę to zakres od 60 do 130 km/h. To nie koniec jego umiejętności, bowiem potrafi zmienić pas by później na niego wrócić czyli wykonać manewr mijania, niezależnie od udziału osoby za kierownicą, co oczywiście nie znaczy, że kierowca w dowolnym momencie nie może przejąć inicjatywy.

el4.jpg.8e92ccb809541d936d9608f69a5df017

W nazwie tego ciekawego prototypu znajdziecie litery AI – to nic innego jak określenie sztucznej inteligencji. Połączenie mobilności i infrastruktury, sprawia że staje się możliwe by Twój samochód samodzielnie zaparkował w wielopiętrowym garażu zupełnie sam. Inteligencja pozwala mu również na znalezienie wolnego miejsca i dokładne wjechanie do niego. W każdej ze stref AI mają istnieć tzw. strefy przekazania, gdzie kierowca wsiada i wysiada ze swojego samochodu.

Aplikacje będą pomocne w śledzeniu poczynań naszego mądrego towarzysza. To nie wszystko, bo będą mostem komunikacyjnym pozwalającym na zlecaniu kolejnych zadań. Elaine to już nie tylko maszyna, to inteligencja która pozwala na komunikowanie się ze światem zewnętrznym i w zasadzie odbieram to jak tworzenie więzi pomiędzy światem kierowcy, a światem pojazdu, gdzie pomiędzy nimi dotychczas była przepaść.

DSC04698.jpg.acf15fbf7cbca8b4da90bf2297f6beda

Elaine to Twój osobisty asystent (PIA), który łączy ze sobą dane z samochodu, dane dotyczące kierowcy, raporty drogowe i informacje z Internetu. Mało tego, potrafi reagować na sygnały głosowe i wykorzystuje dostosowane algorytmy do komunikacji autonomicznej i adaptacyjnej z użytkownikiem.

PIA pozwala na poznanie kierowcy, obserwując jego wzorzec zachowania. To pozwoli mu później na odpowiednie do upodobań sterowanie nawigacją, wyborem muzyki, wyborem żądanej usługi Audi connect, klimatyzacją, propozycją miejsca parkingowego lub utrzymaniem regularnej odległości do pojazdów jadących przed pojazdem.

A1711146 medium.jpg.ff60cb6c4ca8512c87e2e3d59f2aa8f0

Zastosowany na pokładzie Elaine projekt Fit driver czyni to co zwykliśmy oglądać w pozycjach filmowych z gatunku fantastyki. Nasz pojazd staje się empatyczny, gdy w duecie ze znajdującym się na naszym nadgarstku urządzeniem ma możliwość zbierania danych na temat naszego samopoczucia np. temperatury ciała czy tętna. Jeśli np. Audi Fit Driver wykryje zwiększone obciążenie lub zmęczenie, systemy pojazdu dostosowują się odpowiednio w sposób relaksujący, witalizujący lub ochronny.

Dzięki inteligentnym algorytmom system coraz lepiej poznaje kierowcę, który może po raz pierwszy aktywnie zmniejszyć stres i poprawić koncentrację. Brzmi przerażająco? Jako fanka fantastyki powiem, że to fascynujący świat przyszłości. W zasadzie mój nie inteligentny model Audi A4 zawsze był dla mnie czymś więcej niż zwykłym kawałkiem blachy, cudownie byłoby móc więc kiedyś doświadczyć tego na wyższym poziomie – czyli odczuwając jego troskę o moje samopoczucie i komfort.

Zastanawiające jest jedno – czy nie zdarzy się nam kiedyś, że pojedziemy tam gdzie właśnie on chciałby nas zabrać, a nie tam dokąd pierwotnie zmierzaliśmy. Powie Ci, że wyczuwa Twój zły nastrój czy smutek, włączy ulubiony kawałek i zawiezie cię w ulubione miejsce na najpiękniejszy moment kończący dzień, gdy słońce chowa się za horyzontem. Do tej pory robiliśmy to sami. Co przyniesie przyszłość?

el1.jpg.8f8a04e3245d7f8cd67e0177f0f51f88

Patrząc w „oczy” Audi Elaine wiem, że będzie to fascynująca przygoda, bo przecież codziennie tworzymy swój wspólny osobisty dziennik mierzony kilometrami z naszymi czterema pierścieniami.

Dziękuję Audi City Warszawa, za możliwość uczestniczenia w oficjalnej prezentacji prototypu Audi Elaine w Polsce.

Kilka danych technicznych:

  • Długość 4,90 metra
  • Szerokość 1,98 metra
  • Wysokość 1,53 metra
  • Rozstaw osi 2,93 metra
  • Zasięg – 500 km
  • Moc 496KM

Ostatnie wpisy

Audi prezentuje e-tron FE07 na Mistrzostwa Świata Formuły E.

Od zera do setki w zaledwie 2,8 sekundy, ponad 95 procent więcej wydajności dla całego samochodu i każdego komponentu, który jest gotowy na nawet...

Audi udoskonala linię produktów e-tron

Szybsze ładowanie, większy komfort za kierownicą - Audi systematycznie ulepsza swoje modele e-tron. W pełni elektryczny e-tron oraz e-tron Sportback, otrzymają szereg nowych elementów...

Audi zwycięża w pięciu kategoriach konkursu Auto Trophy

Zwycięstwo w pięciu kategoriach: Audi odniosło wielki sukces dzięki czytelnikom niemieckiego magazynu motoryzacyjnego Auto Zeitung - Auto Trophy 2020. A1 Sportback, A3 Sportback, Q2,...

Audi TTS Competition plus czyli sportowa atrakcja

W gamie TT pojawiła się właśnie wzmocniona wersja sportowego wariantu TTS oraz nowa wersja specjalna. Nowy wariant „Bronze Selection” dla TT i TTS emanuje...

Musisz przeczytać

Ringhouse – dom prawdziwego pasjonata Audi

Karina Wiciak ze studia Wamhouse dzieli się swoim najnowszym projektem, który nawiązuje do serii domów inspirowanych słynnymi logo.  Najnowsze wcielenie, nazwane Ringhouse, inspirowane jest symbolem niemieckiego producenta samochodów Audi. Projekt...

Audi Q2 – mały, a z klasą

Audi Q2 to nowość w ofercie producenta z Ingolstadt. Powstało gdy wydawałoby się, że nie ma już miejsca na kolejny model w rodzinie Q....

Audi Personality #1 – Audi A6 C7

Audi swoją nazwę zawdzięcza Augustowi Horch - założycielowi marki. W 1909 roku musiał opuścić firmę w Zwickau, a sąd stwierdził, że nie może już...

Audi RS6 C8 po kuracji wzmacniającej

Nowe Audi RS6 C8 to naprawdę imponujący samochód. Zmieścisz do niego rodzinę i zapakujesz bagaże na długie wakacje, a na autostradzie możesz cieszyć się wyjątkowymi osiągami. Podwójnie turbodoładowany 4-litrowy...

Audi Personality #2 – RS6 C8

Ile na świecie marek, tylu znajdziecie wielbicieli każdej z nich. Czasami przypadek sprawia, że twoje serce zacznie bić mocniej za kierownicą samochodu, którego wcześniej...