środa, 24 lipca, 2024

Audi Nose Team – bo zapach ma znaczenie

Nie ma nic lepszego, niż zapach nowego samochodu. Audi upewnia się, że każdy nowy samochód, który produkuje, pachnie idealnie. Niemiecki producent samochodów jest zdeterminowany, aby wytwarzać samochody o przyjemnym zapachu.

Audi Nose Team

Od 1985 roku „Audi Nose Team” dołożyła wszelkich starań, aby zapach producenta był idealny. Ich cel jest prosty, więc pojazdy Audi nie emitują nieprzyjemnego zapachu w kabinie. Oznacza to upewnienie się, że pojazd nie ma silnego chemicznego zapachu, gdy zjeżdża z linii produkcyjnej. Nie jest to tak łatwe, jak zawieszenie odświeżacza powietrza na lusterku wstecznym.

Naukowcy z Audi wiedzą, że nie ma samochodów bezwonnych, dlatego zamiast próbować ukryć nieprzyjemny zapach, starają się stosować materiały i chemikalia użyte w procesie produkcyjnym tak neutralnie, jak to możliwe. Zespół pięciu ekspertów, w bawarskim Audi Quality Center, ocenia zapachy w skali od 1 (bezwonny) do 6 (nie do zniesienia).

Audi Nose Team 3

Materiały takie jak szkło, ceramika i metale są często klasyfikowane jako 1, ze względu na swoją charakterystykę. Pozostałe rzeczy, czyli kleje i plastiki muszą osiągnąć wynik poniżej 4, aby zostać dopuszczonymi do montażu w aucie. Znane są przypadki, w których modele zostały zdjęte z linii produkcyjnej, ponieważ nagle pojawiły się zapachy o wyższej wartości niż dopuszczalna.

Jeden z ekspertów, zinterpretował komfort pojazdu jako „piramidę” i wskazał, że zapach emitowany przez pojazd jest jedną z najbardziej podstawowych cech komfortu, która może sprawić, że ktoś zdecyduje się na zakup. Jednym z najważniejszych członków „Audi Nose Team” Audi jest Heiko Lüßmann-Geiger, która od początku 2000 r. sprawdza, czy nowe modele Audi przeszły test zapachu. Mówi, że zapach samochodów to ważna cecha komfortu, która może mieć wpływ na wrażenia z jazdy.

„Na szczycie tej hierarchii piramidy znajduje się dobro klienta, a podstawą jest zapach”, mówi. „Jeśli klientowi od razu nie spodoba się zapach, nie będzie już poprawnie postrzegał wszystkich innych pozytywnych właściwości komfortu pojazdu. Jest zbyt zirytowany stresem wywołanym przez zapach”. Niemiecki producent samochodów, często zabiera losowe pojazdy do swojego laboratorium, aby zapewnić świeży zapach nawet po wyjechaniu z salonu. Jeśli nie pachną tak dobrze jak powinny, zespół szuka zmian w procesie produkcyjnym, które mogą mieć wpływ na zapach. Ewentualnie sprawdza, czy dostawca części używa odpowiednich materiałów.

Audi nie jest jedynym producentem samochodów, który pachnie samochodami. Jest to kluczowa część produkcji samochodów. Dlatego następnym razem, gdy usiądziesz w samochodzie, sprawdź czy zapach Twojego auta jest idealny.

Źródło: Thedrive.com

Ostatnie wpisy

Musisz przeczytać