poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Audi uruchamia program środowiskowy Mission:Zero

Aby podnieść świadomość społeczną na temat globalnego zanikania gatunków i promować środki mające na celu ich powstrzymanie, Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła tę dekadę, Dekadą Różnorodności Biologicznej ONZ.

United Nations Decade on Biodiversity

Audi bierze udział w tych wysiłkach i realizuje projekty dotyczące różnorodności biologicznej we wszystkich zakładach. Jako członek inicjatywy Biodiversity in Good Companym, grupa jest zaangażowana w ochronę różnorodności biologicznej i konsolidację wszystkich powiązanych działań w swoim nowym programie Mission:Zero.

W programie Mission:Zero, Audi koncentruje się na czterech obszarach działalności: dekarbonizacji z wyraźnym naciskiem na zrównoważoną produkcję, ekonomiczne gospodarowanie wodą, skuteczne zarządzanie zasobami i ochronę różnorodności biologicznej. Aby produkcja pojazdów Audi była jak najbardziej przyjazna dla środowiska i neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, firma zobowiązuje się do podjęcia odpowiednich środków w każdym z tych obszarów.

Audi Mission Zero

Przyjazny dla środowiska projekt i rozwój otwartych przestrzeni w fabryce Audi w Münchsmünster, to przełomowy projekt dla różnorodności biologicznej. To świadomie ekologicznie zaprojektowany kompleks budynków produkcyjnych w pobliżu Ingolstadt. Na powierzchni 17 hektarów jest obecnie szczególnie cennym siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Występuje tu ponad 110 gatunków roślin, a gniazduje tu około 90 gatunków dzikich pszczół.

Projekt w Münchsmünster otrzymał w 2019 roku nagrodę Landu Bawaria „Blühender Betrieb”. Nagroda ta jest częścią inicjatywy „Blühpakt Bayern”, w ramach której bawarskie Ministerstwo Środowiska i Ochrony Konsumentów chce zachęcić firmy do tworzenia przyjaznych dla roślin i owadów przestrzeni. By takową nagrodę otrzymać, należy spełnić szereg rygorystycznych kryteriów w obszarze wspierania flory i fauny na terenie firmy. Dla przykładu: co najmniej 20 procent otwartych przestrzeni musi być naturalnymi obszarami kwitnienia.

Audi Mission Zero

Nie wolno też stosować chemicznych pestycydów i podłoży zawierających torf. Projekty takie jak ten w Münchsmünster, stanowią punkt odniesienia dla podobnych działań we wszystkich fabrykach Audi na całym świecie. Wśród działań tych znaleźć można: „zielone” dachy w zakładzie w Ingolstadt, kwitnące łąki w fabryce Neckarsulm, zazielenione fasady i kolonie pszczół w zakładzie w Brukseli, zielony pas wokół fabryki w San Jose Chiapa (Meksyk) z zalesieniem pobliskich terenów 100 tysiącami drzew, hotele dla owadów i mokry biotop w Neuburgu oraz odnowa stepu typowego dla regionu Győr na Węgrzech.

Projekt różnorodności biologicznej w Münchsmünster jest głównym wkładem Audi w inicjatywę Biodiversity in Good Society, do której firma dołączyła w 2015 roku. Inicjatywa ta łączy firmy z różnych branż w celu ochrony i wdrażania różnorodności biologicznej na całym świecie. „W 2020 roku obchodzimy piątą rocznicę członkostwa w inicjatywie „Bioróżnorodność w dobrej firmie”. Chcemy pokazać, że poważnie podchodzimy do ochrony przyrody we wszystkich naszych fabrykach” – powiedział Rüdiger Recknagel, szef działu środowiska w AUDI AG.

Audi Mission Zero

„Obszary naturalne są udanym przykładem zrównoważonego zarządzania przedsiębiorstwem: są szczególnie cenne ekologicznie i z reguły są również tańsze w utrzymaniu niż standardowe tereny zielone o wysokich wymaganiach dotyczących ich ochrony. Ponadto pracownicy mogą cieszyć się najwyższą jakością wypoczynku i relaksu podczas przerw„

Audi angażuje się również w ochronę różnorodności biologicznej poza swoimi obiektami. Projekt badawczy Eichenwald w lesie Köschinger koło Ingolstadt rozpoczął się w 2008 roku. Początkowo posadzono w nim 36 000 angielskich dębów, dziś ponad 100 000 w sąsiednich fabrykach Audi w Ingolstadt, Neckarsulm, Győr, Brukseli i San José Chiapa. Audi Foundation for the Environment, założona w 2009 roku, zapewniała długoterminowe wsparcie naukowe tego projektu.

Związki między gęstością zaludnienia, różnorodnością biologiczną i potencjałem wiązania CO2, są badane pod kierunkiem Wydziału Nauk o Leśnictwie na Politechnice w Monachium. Projekt Oak Forest to jeden z wielu projektów Audi Foundation for the Environment, mających na celu ochronę środowiska i zachowanie różnorodności biologicznej.

Źródło i zdjęcia: Audi AG

Ostatnie wpisy

Musisz przeczytać