czwartek, 30 maja, 2024

Ringhouse – dom prawdziwego pasjonata Audi

Karina Wiciak ze studia Wamhouse dzieli się swoim najnowszym projektem, który nawiązuje do serii domów inspirowanych słynnymi logo. 

Najnowsze wcielenie, nazwane Ringhouse, inspirowane jest symbolem niemieckiego producenta samochodów Audi. Projekt ten nawiązuje jednak nie tylko do kształtu znanego logo, ale także do historii marki i epoki, w której się narodził. Struktura inspirowana modernistyczną architekturą lat 30. XX wieku, kiedy to słynne logo powstało.

Ringhouse widok z zewnątrz 3

W czterech równoległych cylindrach, dzienna powierzchnia użytkowa domu wynosi prawie 280 m2 i obejmuje poziom parteru, oprócz podziemnego garażu z pomieszczeniami gospodarczymi. Część mieszkalna, która ma wysokie sufity i dużą przestrzeń, została celowo pozostawiona bez dodania drugiego piętra, pomimo faktu, że pozwoliłaby na to znaczna objętość.

Ringhouse widok z zewnątrz 2

Ogólnym celem było utrzymanie czytelności czterech cylindrycznych kształtów na zewnątrz, dlatego nie jest to skromny dom dla rodziny, ale raczej przestronna rezydencja wakacyjna, położona wśród naturalnej roślinności.

Ringhouse wnętrze domu

Nadziemna część domu zawiera duże otwarte pokoje, które są częściowo podzielone szklanymi ścianami. Ta część obejmuje korytarz z otwartym salonem, jadalnią i kącikiem muzycznym, dużą kuchnię, gabinet z biblioteką, dwie sypialnie z łazienkami, trzy toalety, dwie oddzielne szafy i jedną spiżarnię. Podobnie jak w poprzednich domach z serii, Ringhouse ma prześwity na powierzchni wszystkich dużych okien, dzięki czemu forma budynku jest bardziej widoczna.

Ringhouse widok z zewnątrz 1

Ringshouse to nowoczesny budynek, ale jak zauważa Wiciak, „wszystko, co jest stworzone dzisiaj jest wynikiem ewolucji i kontynuacją tego, co kiedyś było tworzone. Dlatego warto o tym pamiętać, a projektowanie domu może być świetną wymówką do opowiedzenia ciekawej historii, a nie tylko historii architektury”. Oprócz wyobrażenia wyjątkowego i fantastycznego domu, projekt reinterpretuje styl z przeszłości, próbując rozpoznać naszą wspólną historię.

Ringhouse widok z zewnątrz 4

Źródło i zdjęcia: Wamhouse Studio

Ostatnie wpisy

Musisz przeczytać