czwartek, 30 maja, 2024

Audi korzysta z rozszerzonej rzeczywistości (AR)

Podczas planowania kompleksowych procesów logistycznych Audi w coraz większym stopniu polega na rzeczywistości rozszerzonej (AR). Wirtualna prezentacja trójwymiarowych hologramów w ich obecnym środowisku, pomaga personelowi logistycznemu lepiej planować przyszłe potencjalne sytuacje. Dlatego np. modele kontenerów czy urządzeń, które były wcześniej wykorzystywane w tym procesie, nie są już potrzebne. Audi używa do tego celu najnowszej generacji „HoloLens 2” Microsoftu.

Audi LayAR

System LayAR (skrót od „Layout” i „Augmented Reality”) wspiera planistów logistyki Audi w tworzeniu nowych struktur logistycznych w istniejących halach produkcyjnych. Oprogramowanie wykorzystuje funkcjonalne dane CAD dla różnych obiektów: półek, pojemników, różnych części. LayAR wizualizuje taki obiekt jako trójwymiarowy hologram na urządzeniu AR i pokazuje go w naturalnej wielkości iw obecnym środowisku.

„W produkcji Audi systematycznie korzystamy z technologii cyfrowych. Odzwierciedlają one prawdziwą przewagę w dzisiejszych czasach – Vorsprung”- mówi Peter Kössler, członek zarządu AUDI AG ds. Produkcji i logistyki. W tym roku urządzenia AR stały się integralną częścią „zestawu narzędzi” planistów logistyki. Dzięki temu praca jest bardziej efektywna i może rozpocząć się znacznie wcześniej. Specjaliści z działu produkcji w Ingolstadt, planują obecnie wykorzystanie innowacyjnego systemu transportu bez kierowcy – na długo przed dostarczeniem do fabryki pierwszych zautomatyzowanych pojazdów tego typu. W najbliższym czasie system LayAR posłuży również do uruchomienia w fabryce głównej, produkcji samochodów elektrycznych.

„Do tej pory korzystaliśmy z prototypów i modeli pojemników, półek i linek, które są misternie przymocowane do podłogi” – mówi kierownik projektu Tobias Brigl. „To wymaga dużo wyobraźni. Augmented Reality to doskonałe narzędzie do zlikwidowania przepaści między światem rzeczywistym a wirtualnym. „Pomaga wcześnie identyfikować problemy i szybko opracowywać rozwiązania.

Audi LayAR

Dzięki synchronizacji, te same obrazy są wyświetlane jednocześnie na wielu urządzeniach AR. Gdy użytkownik sięga po przedmiot, może go przesuwać, obracać lub zastępować prostymi ruchami ręki. Wszyscy zaangażowani mogą zobaczyć zmiany w czasie rzeczywistym. Wspólny obraz ułatwia dyskusję, a tym samym ułatwia współpracę – nawet ponad lokalizacjami i granicami państw. W przyszłości specjaliści z innych instytucji lub pracujący w domu, będą skorzystać z konferencji online, aby pomóc w podjęciu takich decyzji.

Zespół projektowy „Planowanie łańcucha dostaw” i jego partner Viscopic, testował nowe oprogramowanie od kilku miesięcy. Znajduje zastosowanie podczas warsztatów planistycznych w hali produkcyjnej, podczas prezentacji oraz przy planowaniu aranżacji biur. Dzięki LayAR, planiści mogą praktycznie uczynić całą aranżację hali tak małą, że można ją rzutować na tablicę. Wirtualne narzędzie umożliwia precyzyjny pomiar odległości i powierzchni bezpośrednio na obrazie holograficznym. Wszystkie zmiany i wyniki, na przykład z warsztatu, można następnie przenieść do CAD w ciągu kilku sekund. Oznacza to, że wszyscy pracownicy zaangażowani w projekt mogą natychmiast kontynuować pracę z nowym statusem planowania.

Producent samochodów z Ingolstadt, wykorzystuje rzeczywistość mieszaną również w innych obszarach. Audi Product Communications od kilku lat wykorzystuje „wirtualne eksponaty” do wizualizacji procesów technicznych i złożonych technologii dla dziennikarzy. Animacje holograficzne oparte są na danych konstrukcyjnych CAD i są prezentowane na spotkaniach dla mediów w trzech wymiarach, dzięki urządzeniom HoloLens drugiej generacji.

Źródło i zdjęcia: Audi AG

Ostatnie wpisy

Musisz przeczytać